8 علت شستشوی طولانی ماشین ظرفشویی

توضیحات:

 • به نام خدا

  پیش از بررسی دقیق علت های شستشوی طولانی ماشین ظرفشویی، بهتر است بدانید که مدت زمان شستشوی ظرف‌ها در ظرفشویی سامسونگ، الجی، بوش و دیگر برندها بسته به مدل و نوع برنامه انتخابی شما، بین 2 الی 3 ساعت است. (این زمان تقریبی ست و با برنامه خشک کن در نظر گرفته شده است.)
  همچنین باید بدانید که برای هر نوع شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی، از کدام برنامه با چه مدت زمانی استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای انتخاب برنامه درست متناسب با ظروف و روش مد نظرتان برای شستشوی آنها، مطلب نحوه عملکرد دکمه های ماشین ظرفشویی را مطالعه کنید. همچنین می‌توانید به کمک دفترچه راهنمای دستگاه، برنامه های شستشو و مدت زمان مورد نیازشان را بخوانید.

  حالا اگر برنامه‌ای برای شستشوی ظروف انتخاب کردید و مثلا 2 ساعت زمان برای آن برنامه تعیین کردید اما مدت شستشوی ماشین ظرفشویی بیشتر از 2 ساعت شد، یعنی ظرفشویی شما باید عیب یابی شود. در ادامه به علت های شستشوی طولانی ماشین ظرفشویی و راه حل هر کدام می‌پردازیم.

  در بعضی از مدل های ماشین ظرفشویی، اگر در حین کار دستگاه اروری بر صفحه نمایش ظاهر شود، کار ماشین ظرفشویی متوقف می‌شود در نتیجه شستشوی ظروف توسط دستگاه طول می‌کشد. اگر در حین کار ظرفشویی، پیام اروری مشاهده کردید، نوع خطا را بررسی و مشکل را برطرف کنید. مطالب زیر برای آگاهی از ارورهای ظرفشویی و نحوه برطرف کردنشان، شما را راهنمایی می‌کند:

  • ارور های ماشین ظرفشویی ال جی و راه حل های رفع خطا
  • کد خطا یا ارور ماشین ظرفشویی سامسونگ و نحوه برطرف کردن آن
  • کد خطا یا ارورهای ماشین ظرفشویی بوش
  • کد خطا و ارور های ماشین ظرفشویی بهی
  • کد خطا یا ارور ماشین ظرفشویی مجیک

  علت دوم شستشوی طولانی ماشین ظرفشویی: گرفتگی سیستم گردش آب ماشین ظرفشویی


  سیستم گردش آب ماشین ظرفشویی از اجزایی همچون پمپ تخلیه، شلنگ ورودی، شلنگ تخلیه و شیر برقی تشکیل شده است. اگر هر کدام از این قسمتها دچار انسداد شوند، زمان پر شدن از آب و تخلیه آب در دستگاه بیشتر از حد معمول می‌شود. مثلا اگر شلنگ‌ها، خم شده باشند یا اگر پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی ایرادی داشته باشد، شستشوی ماشین ظرفشویی طولانی می‌شود. توصیه می‌کنیم بررسی سیستم گردش آب ظرفشویی و تعمیر قسمت مشکل‌دار توسط تکنسین متخصص انجام شود.

  علت سوم شستشوی طولانی ماشین ظرفشویی: انسداد یا خرابی فیلتر ماشین ظرفشویی

  اگر فیلتر دستگاه، توسط مواد غذایی یا رسوبات مسدود شده باشد، مدت زمان شستشوی ماشین ظرفشویی طولانی می‌شود. برای حل این مشکل کافی ست فیلترها را بشویید به طوری که آب از آنها به راحتی عبور کند. همچنین آسیب دیدگی فیلتر نیز می‌تواند به جز طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی، مشکلات دیگری نیز به وجود بیاورد. در این صورت فیلترهای ماشین ظرفشویی باید تعویض شوند.

   

  علت چهارم شستشوی طولانی ماشین ظرفشویی: جمع شدن رسوبات


  اگر رسوبات اطراف قطعات ماشین ظرفشویی مثل سنسور شستشو، المنت، فیلتر، پره محرک، بازوهای آب‌پاش، شناور و… انباشته شوند جریان آب کم می‌شود و در نتیجه آن شستشوی ماشین ظرفشویی طولانی می‌شود. از لحاظ ظاهری این رسوبات، لکه هایی سفید یا قهوه‌ای هستند که در اطراف قسمت هایی که ذکر شد دیده می‌شوند.
  راه حل: برای رفع رسوبات ماشین ظرفشویی 4 راه وجود دارد:

  در ظرفی سرکه سفید بریزید و در طبقه پایین ماشین ظرفشویی قرار دهید و ماشین لباسشویی را روشن کنید.
   از شوینده های مخصوص شستن محفظه داخلی ماشین لباسشویی استفاده کنید.
  دستگاه را بدون ظرف روشن کنید و در مخزن ظرفشویی مواد شوینده و مقدار کمی سرکه بریزید.
  به کمک اسفنج خیس آغشته به کف، قسمت های داخلی ظرفشویی را تمیز کنید.


  علت پنجم شستشوی طولانی ماشین ظرفشویی: خرابی هیتر یا المنت حرارتی


  بعد از ورود آب به ظرفشویی، المنت حرارتی آن را گرم می‌کند. اگر این قطعه آسیب ببیند یا ضعیف شود آب دیرتر گرم می‌شود و مدت زمان شستشوی ظروف طولانی می‌شود. در این صورت، المنت باید تعمیر یا تعویض شود.

  علت ششم شستشوی طولانی ماشین ظرفشویی: خرابی ترموستات ظرفشویی


  ترموستات پس از رسیدن دمای آب به حد مورد نظر، افزایش دما را متوقف می‌کند و شستشو آغاز می‌شود. خرابی ترموستات باعث می‌شود دما به اندازه‌ای که شستشو شروع شود نرسد پس در همان مرحله می‌ماند و شستشوی ماشین ظرفشویی متوقف یا طولانی می‌شود. برای رفع این مشکل، ترموستات باید تعویض یا تعمیر شود.

   

  علت هفتم شستشوی طولانی ماشین ظرفشویی: عدم اتصال ماشین ظرفشویی به آب گرم


  اگر دستگاه به اشتباه به آب سرد وصل شده باشد، برای بالا بردن دمای آب زمان بیشتری نیاز است و شستشوی ظروف در ظرفشویی طولانی می‌شود. بنابراین از اتصال دستگاه به آب گرم مطمئن شوید.

  علت هشتم شستشوی طولانی ماشین ظرفشویی: کم بودن فشار آب


 • تهیه و تنظیم توسط فروشگاه باروزی
  تماس : 09133332817
  انتشار مطلب در :