مدت زمان خشک شدن میوه در میوه خشک کن

توضیحات:

 • به نام خدا

  مدت زمان مورد نیاز برای خشک کردن انواع میوه ها

  در اینجا لازم است این نکته را بیان کنیم که زمان خشک شدن انواع میوه ها با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال میوه هایی که به اصطلاح آب دار تر هستند برای خشک شدن به مدت زمان بیشتری نیز نیاز دارند و بلعکس میوه هایی که خشک تر هستند نسبت به میوه های آبدار تر خیلی زودتر خشک می شوند .

  از زمان های قدیم تا به امروز از روش های مختلفی برای خشک کردن میوه ها استفاده میشد به عنوان مثال کسانی که خانه هایی ویلایی داشتند میوه های خود را در حیاط و یا برخی از افراد دیگر در بالای پشت بام خود نیز میوه ها به صورت طبیعی در زیر نور آفتاب خشک می کردند و حتی عده ای بودند که میوه ها بر روی بخاری و یا بر روی شوفاژ خشک می کردند . یکی از راه های پیشرفته تر امروزی نیز خشک کردن میوه ها با دستگاه خشک کن میوه است.

  میزان دمای لازم برای خشک کردن میوه ها

  پس از بررسی مدت زمان خشک شدن میوه ها در میوه خشک کن ها بهتره تا درباره میزان دما و حرارت ان هم اطلاعاتی داشته باشیم . همانطور که زمان خشک کردن میوه های خشک تر نسبت به میوه های آبدار نیز بیشتر است میزان دما و حرارت لازم برای خشک کردن آن ها هم بیشتر است ، البته حتی در مواردی این نکته هم وجود دارد که هر اندازه میزان دما و حرارتی که برای میوه ها در نظر گرفته شده است بیشتر باشد از آن طرف میوه ها در مدت زمان کوتاه تری نیز خشک می شوند.

  مدت زمان خشک کردن میوه ها به چه عواملی بستگی دارد ؟

  همانطور که پیش تر هم راجع به دما و مدت زمان خشک شدن میوه ها در میوه خشک کن نیز اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم، بهتره این نکته را هم بیان کنیم که مدت زمان خشک شدن میوه ها در حقیقت به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله از این عوامل می توان به مقدار رطوبت میوه ها ، اندازه ضخامت میوه ها و حتی شکل برش آن ها مثل حالت ورقه ای ، مربعی ، رنده ای و … ، مقدار و اندازه کل میوه هایی که درون دستگاه قرار گرفته است ، شرایط خشک کردن میوه ها نیز اشاره کرد .

  جدول مدت زمان خشک شدن میوه ها در میوه خشک کن

  انواع میوه ها کیلوگرم درجه حرارت زمان لازم
  آلو 15 40 تا 50 6 ساعت
  زرد آلو 10 60 تا 70 10 تا 15 ساعت
  سیب به صورت حلقه ای 10 55 تا 75 5 تا 6 ساعت
  گیلاس 10 55 تا 70 6 تا 8 ساعت
  گلایس 15 65 تا 70 15 تا 22 ساعت

  نحوه خشک کردن میوه های شیرین

  خشک کردن برخی از میوه ها با هم متفاوت هستند به عنوان مثال میوه هایی که دارای میزان قند بالایی هستند لازم است تا در دو مرحله خشک شوند ، ابتدا در مرحله اول بهتر است تا دمای دستگاه نیز پایین باشد و در مرحله دوم لازم است تا کم کم درجه دمای را افزایش دهیم .
  در رابط با میوه هایی که میزان قند کمتری دارند همین دو مرحله به صورت معکوس عمل می کند ، به گونه ای که در ابتدا در مرحله اول میوه ها را در دمای بالا قرار میدهید و سپس در مرحله دوم میوه ها دمای دستگاه را باید به تدریج کم کنیم .

  مزایای خشک کردن میوه ها

  خشک کردن میوه ها در حقیقت یکی از روش های مرسوم در هر جامعه ای می باشد و خیلی از افراد هستند که از این راه نیز به کسب درآمد می پردازند و به صورت کلی حتی میوه های خشک شده را صادر و وارد می کنند . از میوه خشک ها می توان به عنوان تنقلات سالم و خوشمزه ای نام برد که برای سنین کوچک تر به خصوص بسیار مفید هستند .

  چقدر زمان برای خشک کردن میوه ها نیاز است ؟

  مدت زمان لازم برای خشک کردن انواع میوه ها درون میوه خشک کن متفاوت است که در این مطلب ما آن ها را بررسی کرده ایم .

  حرارت چه ارتباطی با مدت زمان خشک شدن میوه ها دارد ؟

  در حقیقت هر اندازه که میوه ها با حرارت بالاتری خشک شوند در این حالت در مدت زمان کوتاه تری نیز آماده می شوند .


 • تهیه و تنظیم توسط فروشگاه باروزی
  تماس : 09133332817
  انتشار مطلب در :