آیا استفاده از ظروف پلاستیکی در مایکروویو خطرناک است؟

توضیحات:

 • به نام خدا

   گرم کردن غذا در مایکروویو باعث جنبش مولکولی می‌شود که ساختار شیمیایی آن را تغییر می‌دهد. همچنین مایکروویو می‌تواند ساختار شیمیایی ظرف مورد استفاده را نیز تغییر دهد. بحث‌هایی که پیرامون این مسئله وجود دارد بسیار گسترده بوده و پُر از نظراتی علیه استفاده از مایکروویو می‌باشد. عده‌ای عقیده دارند اگر از پلاستیک مناسب استفاده کنیم و ویژگی‌های غذا را بدانیم، مایکروویو هیچ ضرری ندارد.
  در این مطلب به این می‌پردازیم که چه پلاستیک‌هایی مناسب استفاده در مایکروویو هستند و خطرات استفاده از مایکروویو چیست.

  چه نوع پلاستیک‌هایی وجود دارد؟

  پلاستیک‌ها به دو دسته‌ی طبیعی و مصنوعی تقسیم می‌شوند. پلاستیک‌های مصنوعی شامل ترموپلاستیک‌ها، ترموست‌ها و الاستومرها می‌شوند. کُد گذاری این پلاستیک‌ها به این صورت است که با یک مثلث که با سه فلش ساخته شده و بازیافتی بودن را نشان می‌دهند شناخته می‌شوند.
  این یک علامت بین‌المللی برای قابل بازیافت بودن است که در داخل آن عددی از یک تا هفت خواهید دید:


  PET – کد 1 (پلی‌اتیلن ترفتالات):

  ویژگی‌های زیادی دارد مثلاً شفافیت و رنگ‌پذیری. این پلاستیک قوی و سبُک بوده و به راحتی بازیافت می‌شود. خیلی از تولیدکننده‌ها از آن برای بطری‌های نوشیدنی استفاده می‌کنند.


  HDPE - کد 2 (پلی‌اتیلن با غلظت بالا):

  این پلاستیک انعطاف‌پذیر اما تا حدودی خشک است، مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی و نور و دمای پایین دارد، بی‌رنگ و تقریباً مات است و به راحتی می‌توان روی آن چاپ کرد، رنگ زد یا چسب زد. این پلاستیک معمولاً برای بسته‌بندی مواد غذایی، محصولات شوینده یا روغن موتور استفاده می‌شود.

  PVC - کد 3 (پلی‌وینیل کلراید):

  این پلاستیک بسیار انعطاف‌پذیر و شفاف است که خیلی از کمپانی‌ها از آن برای لوله‌ها، ظروف آزمایشگاهی و یا غذاهای منجمد استفاده می‌کنند. PVC بازیافت شده به عنوان سرعت‌گیر، کفپوش، سطل زباله و لوله به کار می‌رود.


  LDPE - کد 4 (پلی‌اتیلن با غلظت پایین):

  این پلاستیک قابلیت بازیافتی کمی دارد و به دلیل اینکه به راحتی سم آزاد می‌کند خیلی کم در صنایع غذایی به کار می‌رود، در برابر اسیدها مقاوم است و به دلیل سختی که دارد برای لوله‌ها، شاغول، تجهیزات پزشکی، کاورهای خشک‌شویی و ... به کار می‌رود.


  PP – کد 5 (پلی‌پروپیلن با غلظت پایین):

  این نوع پلاستیک در برابر حرارت فوق‌العاده مقاوم بوده و به راحتی رنگ و شکل می‌گیرد، برای در بطری و پوشک بچه مور استفاده قرار می‌گیرد، در برابر مواد شیمیایی، آب جوش و شوینده‌ها مقاوم است. پلاستیک پلی‌پروپیلن با غلظت پایین تنها نوعی است که سازمان بهداشت جهانی آن را در تماس با غذا بی‌خطر می‌داند.


  PS – کد 6 (پلی استایرن که به فوم معروف است):

  ما این نوع پلاستیک را پلاستیک طلقی می‌دانیم، سخت و سفت بوده و برای مواد غذایی، اسباب‌بازی‌ها و لوازم آزمایشگاهی کاربرد دارد.


  دیگر انواع پلاستیک – کد 7 (پلاستیک ترکیبی):

  محصولی است که به سختی بازیافت می‌شود و از چند ماده تشکیل شده. این نوع پلاستیک ترکیبی در اشیاء و لوازم بی‌شماری به کار می‌رود مثلاً شیشه شیر کودک، فنجان، ظروف پزشکی، اجزای اتومبیل و سی‌دی‌ها.


 • تهیه و تنظیم توسط فروشگاه باروزی
  تماس : 09133332817
  انتشار مطلب در :