علت صدای یخچال چیست؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  عیب یابی و جلوگیری از هزینه های بعدی با شناسایی انواع صدای یخچال


  در عصر تکنولوژی و ماشین با انبوه صداها و نویزها، صدای یخچال تا چه حد عادی است و چه صداهایی نشان دهنده یک عیب یخچال است؟ اکثر یخچال و فریزر ها مقداری صدای قابل شنیدن دارند که بخشی از عملکرد طبیعی آنهاست اما با تشخیص صداهای اضافه می توان از خسارت ها و هزینه های بعدی جلوگیری کرد. در ادامه بررسی خواهیم کرد این صدا ها ناشی از عملکرد کدام یک از اجزای یخچال است.

  صدای کلیک یخچال به چه علت است؟


  یخچال های مدرن امروزی از کنترلر های الکترونیکی برای کارهای متعدد استفاده می کنند، که بسیاری از این کنترلرها هنگام روشن و خاموش شدن می توانند سبب ایجاد صدا کلیک شوند. این صدای کلیک در یخچال  می تواند هنگامی رخ دهد که کنترل های فریزر کمپرسور را روشن یا خاموش کرده، یا چرخه یخ زدایی در حال شروع یا توقف باشد، البته صدای کلیک معمولا پس از چند ثانیه متوقف می شود. اگر صدای کلیک را مداوم می شنوید که قطع نمی شود، ممکن است خط آب یخچال یا شیر ورودی آب،  شل شده باشد که باید آن را بررسی نمود.

  صدای شر شر یخچال وعلت آن


  در یخچال صدایی شبیه شر شر ایجاد میشود که این صدا می تواند به دلیل جریان یافتن آب به یخساز برای تولید یخ باشد، به همین ترتیب ممکن است هنگامی که مایع از اواپراتور یا مبدل حرارتی عبور کند، سبب ایجاد صدای شر شر مانند شود.

  با این حال اگر در یخچال مشاهده کردید که آب جمع شده است، می تواند ناشی از مشکل در سیستم یخ زدایی باشد. چگالش بیش از حد ممکن است به معنی کثیف یا پاره بودن واشر اطراف درب یخچال باشد.

  علت صدای تق تق یخچال فریز


  صدای تق تق نسبتا بلندی که از یخچال می آیند، معمولا هنگام ورود قطعه های یخ به درون سطل یخ می باشد، که این بخشی از عملکرد طبیعی یخچال است و می تواند هر بار که یخ ساز، یخ تولید می کند ایجاد شود.

  علت صدای ویبره و لرزش مانند


  کمپرسور یخچال و فریزر هنگام کار می تواند صدای لرزشی ایجاد کند که این صدا باید هنگام خاموش شدن کمپرسور متوقف شود، با این حال یک صدای ارتعاشی بیش از حد می تواند نشان دهنده یک قطعه شل، موتور یا فن معیوب نیز باشد. همچنین صدا های ارتعاشی می تواند در صورت نزدیک بودن یخچال به دیوار یا تراز نبودن هم ایجاد شود.

  یخچال و فریزر خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید همه قفسه و کشو های داخلی آن، ایمن هستند و فاصله آنها از هر سطح حداقل ۵ تا ۱۰ سانتی متر باشد. هنگامی که یخچال شما  با زمین هم سطح است، با دقت به آن گوش دهید تا منبع صدا را پیدا کنید، اگر لرزش از محفظه کمپرسور می آید ممکن است کمپرسور معیوب باشد، که به دلیل پیچیدگی تعمیرات کمپرسور باید به خدمات حرفه ای و مطمئن مراجعه کرد.

  علت بوق زدن یخچال چیست؟
  چرا یخچال مدام بوق میزند؟ در واقع این صدا ها آلارم هایی برای جلوگیری از خطر هستند، اما دلایل رایج بوق زدن یخچال شامل موارد زیر می تواند باشد:

  1.درب یخچال باز مانده باشد.

  2.دمای یخچال خیلی زیاد یا کم باشد.

  3.ترموستات یا سنسور درب خراب باشد.

  که این مشکلات با بسته شدن درب یخچال یا تنظیم دمای داخلی آن می تواند به راحتی بر طرف شود، با این حال یک سنسور ترمیستور معیوب نیاز به تعمیر دارد.

  یخچالی که به طور مدوام به برق وصل باشد، برای انجام عملکرد طبیعی خود بیشتر کار می کند، که این مورد می تواند سبب ایجاد یک تشدید خرابی یخچال شود. به همین ترتیب یک صدای پرفشاردر یخچال  میتواند نشان دهنده، وجود مشکل در فن اواپراتور باشد. و زمانی که فن اواپراتور از کار افتاده باشد، نیاز به تعمیر دارد تا فریزر بتواند به درستی سرد شود.


 • تهیه و تنظیم توسط فروشگاه باروزی
  تماس : 09133332817
  انتشار مطلب در :