قوری چدنی

توضیحات:

 • به نام خدا

  قوری‌های چدنی ابتدا در قرن هفدم در ژاپن تولید شدند و از آن موقع به بعد تبدیل به بخش جدایی‌ناپذیری از مراسم پذیرایی ژاپنی‌ها شدند. از آن زمان به بعد این قوری‌های چدنی در سراسر دنیا رایج شدند و امروزه تبدیل به یکی از محبوب‌ترین مدل‌های قوری شده‌اند. این قوری‌های چدنی به طور سنتی بر روی زغال قرار می‌گیرند اما می‌توانید روی گاز نیز بگذارید. البته من خودم یکی از این قوری‌های چدنی را دارم و روی گاز از آن استفاده می‌کنم. این نکته را هم به شما بگم که من روی شعله کوچک گاز قرار می‌دهم اما اگر شما قصد استفاده از شعله بزرگ دارید، حتما به هنگام جابه جایی آن مراقب دستان خود باشید که واقعا گرم است.

   قوری چدنی یکی از بهترین قوریها برای دم کردن چای است!

  چون نه تنها یک وسیله سنتی است، بلکه با انجام برخی از ریزه کاریها بر ظاهر آن یک وسیله بسیار شکیل، زیبا و مدرن است. در گذشته این قوریها برای استفاده بر روی شعله مستقیم زغال استفاده می شد که طعم چای را بهتر می کرد.

  امروزه نیز می توان چای را به همان روش سنتی و بر روی زغال دم نمود، اما می توان قوری را بر شعله اجاق گاز نیز قرار داد. با دانستن محاسن و معایب این قوری می توانید آسانتر برای خود یک قوری انتخاب کنید.

  این قوری یکی از متداول ترین وسایل برای دم کردن چای در ژاپن و کشورهای آسیایی است. در ژاپن این قوری تِتسوبین نامیده می شود.

  این قوری در اواخر قرن ۱۷ و اوایل قرن ۱۸ برای اولین بار ساخته شد و سپس به یکی از وسایل مهم تهیه چای در مراسم چای تبدیل شد.

  این قوری در ژاپن بیشتر برای تهیه چای سبز استفاده می شود، اما می توان برای هر نوع چای دیگر نیز از آن استفاده کرد. یک تتسوبین واقعی کاملاً از جنس چدن است، اما در کشورهای غربی درون آن با لعاب پوشانده می شود.

  این نوع در ژاپن به تِتسو کیوسو معروف است. این قوری در رنگهایی مانند سیاه، قرمز مایل به آبی و آبی در بازار موجود است.

  در روش سنتی برای دم کردن چای قوری مستقیماً روی شعله زغال قرار می گرفت، اما به دلیل کف کوچک و صاف آن می توان آن را روی شبکه شعله اجاق گاز قرار داد.

  قوریهای ژاپنی را می توان روی شعله های شیشه ای نیز قرار داد. اما نوع لعاب دار این قوری را نمی توان روی شعله اجاق گاز از هر نوع قرار دارد، چون لعاب داخل آن ترک خورده و می شکند.

  منافع قوری چدنی

  دوام زیاد

  قوریهای چدنی یکی از بهترین گزینه ها برای دم کردن چای هستند، چون بسیار سخت و بادوام است. نسبت به قوریهای چینی و شیشه ای در مقابل ضربه و یا افتادن مقاومت زیادی دارد و معمولاً نمی شکند.

  این نوع معمولاً به همراه یک دست فنجان به فروش می رسد. طرح پیچیده و کنده کاری شده روی آن به زیبایی آن میفزاید و چشم نواز است.

  افزودن طعم

  طبق اظهارات کارشناسان، هر بار که قوری حرارت داده می شود کمی آهن از آن جدا شده و وارد چای می گردد.

  آزاد شدن آهن به منافع چای افزوده و کمی طعم آن را بهتر می کند. این خاصیت در مورد قوریهای چدنی با روکش داخلی لعابی صدق نمی کند.

  پخش حرارت بهتر

  مانند قوریهای استیل، نوع چدنی نیز سریعتر گرم شده و برای زمان طولانی تر حرارت را نگه می دارد.

  آب در این نوع قوری یکنواخت گرم می شود و به همین دلیل طعم چای در تمام قوریها یکنواخت خواهد بود. چای در این قوری برای زمان طولانی تری گرم مانده و نیاز به دوباره گرم کردن آن نیست.

  روش استفاده از قوری چدنی

  آن را می توان هم برای برگ چای و هم چای کیسه ای استفاده نمود.

  اگر می خواهید از برگهای چای استفاده کنید حتماً از نوعی که توری و چای صاف کن دارد تهیه کنید. اکثر قوریهای چدنی دارای یک چای صاف کن استیل هستند که داخل قوری قرار می گیرد.

  درون قوریهای چدنی اصل و هم نوع لعاب دار آن به مرور زنگاری بسته می شود که خود بر طعم چای تأثیر گذاشته و آن را قوی تر می کند.

  برای پیشگیری از تداخل طعم ها بهتر است که از آن فقط برای یک نوع چای – رویبوس یا چای سبز – استفاده کنید.

  برای تهیه یک چای خوب از روش زیر پیروی کنید

  1. قوری را قبل از استفاده گرم کنید.

  در ظرف دیگری آب را بجوشانید و سپس قوری را با آن آب یک یا دوبار آبکشی کنید. این عمل هم قوری را تمیز کرده و هم آن را گرم می کند.

  1. برگهای چای را اضافه کنید.

  برای هر فنجان چای ۸ اونسی، یک قاشق چایخوری برگ چای در چای صاف کن قوری بریزید.

  مقدار چای بسته به اندازه قوری دارد. هرگز چای صاف کن را با چای پر نکنید، چون طعم برگهای چای از آنها خارج نمی شود.

  1. آب را گرم کرده و چای را دم کنید.

  برای تهیه چایهای سنتی ژاپنی می توانید آن را روی زغال دم کنید و آب را تا درجه حرارت مناسب هر نوع چای گرم کنید.

  بطور مثال برای چای سبز دمای ۱۵۰ تا ۱۸۰ درجه فارنهایت مناسب است و چای سیاه به آب با دمای بین ۲۰۰ تا ۲۱۲ درجه فارنهایت نیاز دارد. چای را برای مدت زمان مناسب دم کنید.

  چگونه از قوریها باید نگهداری کرد

  • این نوع قوریها به دلیل استحکام زیادشان نیازی به توجه زیاد ندارند.
  • پس از هر بار استفاده قوری را با آب گرم بشوئید. از مواد شوینده قوی و صابون استفاده نکنید.
  • از سرکه برای تمیز کردن آن استفاده نکنید چون طعم چای را بد مزه می کند.
  • همیشه آن را با دستمال تمیز پاک کنید تا زنگار آن از بین رود. حتماً چای صاف کن را کاملاً تمیز کنید.
  • برای زیبایی بیشتر از ماگهای چدنی و آهنی استفاده کنید. این ماگها را خوب تمیز کنید و هرگز در ماشین ظرفشویی نشویید.

 • تهیه و تنظیم توسط فروشگاه باروزی
  تماس : 09133332817
  انتشار مطلب در :