چرا سینی ماکروفر نمی چرخد؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  در کف این دستگاه یک سینی گردان تعبیه شده است که ماده غذایی روی آن قرار می‌گیرد. زمانی‌که دکمه استارت را می‌زنید این سینی شروع به گردش می کند تا حرارت به‌طور یکنواخت به تمامی قسمت های ماده غذایی منتقل شود. نتیجه این عملکرد پخت یکنواخت ماده غذایی است.

  حال اگر قطعات کف سینی آسیب دیده باشند ماکروفر اگرچه روشن می شود اما سینی نمی چرخد. در ادامه مطلب دلایل این اتفاق بررسی شده است.

  ۸ علت نچرخیدن سینی ماکروفر

  1. خراب شدن موتور گردان ماکروفر
  2. خراب شدن کوپلار یا کوپلینگ مایکروفر
  3. ضربه خوردن سینی مایکروفر
  4. آسیب دیدن ریل زیر سینی
  5. خراب شدن غلتک های زیر سینی
  6. قرار گرفتن اشتباه سینی ماکروفر
  7. خراب شدن شفت مایکروفر
  8. تجمع بقایای مواد غذایی در زیر سینی

  ۱٫ نچرخیدن سینی ماکروفر به دلیل خراب شدن موتور گردان

  در زیر سینی گردان مایکروفر قطعه ای به نام موتور گردان قرار دارد که عامل چرخش سینی است. اگر این موتور خراب شود سینی قادر به گردش نخواهد بود. تعمیرکاران برای بررسی این عامل از مولتی متر استفاده می‌ کنند.

  اگر موتور گردان به طور کلی خراب شده و قابلیت تعمیر نداشته باشد، ناچار باید آن را تعویض کنید. در این صورت دقت کنید که حتما از لوازم یدکی اصل برند مایکروویو شما استفاده شود.

  ۲٫ خراب شدن کوپلار یا کوپلینگ مایکروفر

  اگر دقت کنید زیر سینی یک قطعه پلاستیکی سه پره شبیه به شبدر وجود دارد. این قطعه پلاستیکی در واقع عامل اتصال دهنده موتور گردان به سینی گردان است که باعث می شود تا نیروی محرکه موتور به سینی منتقل شده و باعث گردش آن شود. اگر این قطعه در اثر استهلاک و یا ضربه ترک بردارد، سینی مایکروفر نمی چرخد.

  ۳٫ ضربه خوردن سینی مایکروفر

  اگر سینی ماکروفر به هر علتی شکسته و یا آسیب دیده باشد قادر به چرخش نخواهد بود.

  ۴٫ آسیب دیدن ریل زیر سینی

  زیر سینی یک ریل ساخته شده از جنس پلاستیک فشرده قرار دارد که دارای سه غلطک گردان می باشد. هدف از تعبیه این ریل تسهیل چرخش سینی است. اگر ریل دچار شکستگی و یا سایش شده باشد سینی نمی‌چرخد.

  ۵٫ نچرخیدن سینی ماکروفر به دلیل خراب شدن غلتک ها

  همانطور که گفته شد در زیر سینی یک ریل با سه غلطک قرار گرفته است. غلتک ها کمک می کنند تا سینی در هنگام چرخش در مسیر حرکت خود باقی مانده و از آن خارج نشود.

  اگر غلتک ها در اثر فرسایش و یا ساییدگی دچار آسیب و شکستگی شده باشد سینی ماکروفر نمی چرخد.

  ۶٫ قرار گرفتن اشتباه سینی ماکروفر

  اگر سینی ماکروفر به درستی بر روی ریل قرار نگرفته باشد و یا اینکه قسمت مرکزی آن به درستی بر روی کوپلینگ جا نیفتاده باشد، سینی نمیچرخد. بهتر است سینی را بلند کرده، مجددا و با دقت بر روی اتصالات خود جا بیندازید.

  ۷٫ تجمع بقایای مواد غذایی در زیر سینی

  هرچند وقت یکبار بقایای غذا و چربی در زیر سینی به خصوص در ناحیه کوپلینگ پیدا تجمع پیدا می کنند. این اتفاق باعث می شود تا سینی گیره کرده و قادر به چرخش روان نباشد.

  بسته به میزان استفاده خود از مایکروفر بهتر است تا هر چند وقت یکبار سینی را خارج کرده، آن را با آب گرم و کف کاملاً بشویید. همچنین داخل ماکروفر و زیر سینی را نیز کاملاً تمیز کنید.

  ۸٫ نچرخیدن سینی ماکروفر به دلیل خراب شدن شفت

  یکی دیگر از قطعاتی که در زیر سینی ماکروفر قرار دارد و به چرخش کامل آن کمک می‌کند شفت است. اگر این قطعه دچار صدمه و آسیب شود سینی قادر به گردش نخواهد بود. معمولاً این اتفاق در نتیجه قرار دادن ظروف سنگین و یا مقادیر خارج از استاندارد ماده غذایی اتفاق می‌افتد.


 • تهیه و تنظیم توسط فروشگاه باروزی
  تماس : 09133332817
  انتشار مطلب در :