تهویه هوا در محیط خانه و فضاهای بسته!

توضیحات:

 • به نام خدا

  تهویه هوا یکی از بایدهای لازم برای سلامتی افراد هرخانه‌ایست! خانه برای هر شخص باید مکانی امن و فراهم کننده آسایش و آرامش باشد. هوای مطلوب در گذشته به صورت طبیعی توسط اصول معماری وارد محیط خانه می­شده. در  معماری جدید به دلیل محدود بودن فضا نمی­توان از بسیاری از این اصول استفاده کرد. به همین دلیل از روش­های دیگر و از تکنولوژی برای این منظور استفاده می­شود.دراین مقاله به انواع روش‌های تهویه هوا در خانه اشاره خواهیم کرد.

   

  تهویه هوا یعنی چه؟

  منظور از تهویه محیط نه تنها سرد یا گرم کردن محیط خانه است .خارج کردن بوهای نامطبوع و آلودگی­ها و تنظیم اکسیژن لازم نیز تهویه محسوب می­شود. آلودگی­های داخل خانه در بعضی مواقع حتی برای سلامتی بسیار خطرناک­تر از آلودگی­های بیرون خانه است. این آلودگی­ها شامل :

  گاز سمی فرمالدئید که در انواع چسب‌ها، حشره‌کش‌ها، شامپوها و حتی فرش وجود دارد.

  گرد و خاک و ذرات معلق در هوای خانه که به هر طریقی وارد خانه می­شود.

  مواد شیمیایی موجود در رنگ­ها، لاک ناخن، اسپری­های خوشبو کننده، شمع­های معطر، مواد شوینده و جلا دهنده وجود دارد.

  موهای ریز حیوانات خانگی که در خانه نگهداری میکنید.

  دود و بخار حاصل از آشپزی داخل خانه نیز یکی از این موارد است.

  تهویه هوا به روش طبیعی

  برای تهویه هوا در ابتدا از روش­های طبیعی و بدون نیاز به انرژی و تکنولوژی استفاده کنید. سپس در صورت نیاز از روش­های دیگر استفاده کنید. روش­های طبیعی معمولا آسیبی به طبیعت و محیط زیست نمی­رساند. انجام این روش­ها نیاز به هزینه زیادی ندارد و تنها با مراعات کردن چند نکته ساده می­توان به هدف نهایی رسید.

  ۱. پنجره‌­های خانه را باز کنید.

  یکی از راه­های اصلی برای تهویه هوای داخل خانه باز گذاشتن پنجره­ها است. در صورت باز گذاشتن پنجره­ها بوهای نامطبوع خارج می­شود و هوای تازه وارد خانه می­شود. هنگام آشپزی، استفاده از مواد شیمیایی، هنگام جارو کشیدن و گردگیری حتما پنجره­ها را باز بگذارید.

  ۲. استفاده از مواد شیمیایی را کم یا حذف کنید.

  در صورت امکان استفاده از مواد شیمیایی را باید کاهش داد. این کار علاوه بر تاثیر مستقیمی که روی سلامتیتان دارد روی داشتن هوای پاک در خانه نیز تاثیر دارد. منظور از مواد شیمیایی مانند اسپری­های تمییز کننده، اسپری­های خوشبو کننده محیط، شمع­های خشبو کننده، اسپری مو، لاک و …. است. برای از بین بردن بوی بد در محیط از روش­های طبیعی مانند باز کردن پنجره­ها، استفاده از گل­ها استفاده کنید. همچنین می­توان سرکه را با اب بجوشانید یا چند عدد لیمو را با جوش شیرین در آب گرم بیندازید. روش­های طبیعی زیادی برای خوشبو کردن فضا وجود دارد. مواد شیمیایی باعث آلودگی هوای داخل خانه می­شود حتی اگر بوی خوبی داشته باشد.

  ۳. داخل خانه سیگار نکشید.

  سیگار کشیدن در داخل خانه یعنی هوای نامطبوع و آلودگی در خانه را به دست خودتان در خانه ایجاد کنید. دود سیگار شامل سموم و مواد مضر برای هر فردیست. حال سیگار کشیدن در خانه باعث تجمع این سموم در داخل محیط خانه می­شود.

  ۴. کفش‌ها را بیرون درآورید.

  کفش­ها یکی از عاملین اصلی وارد کردن گرد و خاک و آلودگی به داخل خانه است. برای جلوگیری از این موضوع بهتر است کفش­ها را خارج از محیط زندگی دربیاورید. همچنین لازم است به صورت مرتب کفش­ها را با آب یا دستمال نمدار تمییز کنید.

  ۵. زباله‌­ها را در ظرف دربسته نگه داری کنید.

  نگهداری از زباله­ ها در ظرفی در بسته باعث می­شود بوی نامطبوع زباله در محیط کم شود. این کار از پخش شدن آلودگی در محیط نیز جلوگیری می­کند. همچنین باعث جلوگیری از دسترسی حشرات به زباله­ها می­شوید.

  ۶. میزان رطوبت داخل خانه را کنترل کنید.

  از عوامل رشد قارچ و کپک رطوبت در محیط است. رطوبت ممکن است بابت استفاده از کولر آبی یا محیط زندگی باشد. برای کمتر کردن این رطوبت بهتر است از کولر­های گازی استفاده شود.

  ۷. فرش­‌ها را مرتب بشویید.

  فرش­ها یکی از مراکز اصلی آلودگی هستند. علاوه بر پرز خود فرش­ها آلودی  گرد و غبار را به خود جذب می­کنند. به همین دلیل بهتر است فرش­ها را مرتبا بشورید و جاروبرقی بکشید.

  ۸. لبنیات و غذاهای دریایی مصرف کنید.

  روی موجود در غذاهای دریایی برای بدن بسیار مفید بوده. شیر و لبنیات نیز به دلیل اینکه حاوی پروتئین، منیزیم و کلسیم است مانع جذب عناصر فلزی موجود در هوا می­شوند. همچنین باعث دفع سریع این آیودگی­ها می­شود.

  ۹. داخل خانه از گیاهان نگهداری کنید.

  گیاهان یکی از عوامل اصلی در تهویه هوای خانه هستند. گیاهان علاوه بر تولید اکسیژن به محیط خانه نیز زیبایی می­بخشند. با توجه به محیط زندگی و با توجه به شرایط نگهداری هر گیاه آن را برای خانه خود انتخاب کنید. در این صورت هم هوای پاک و هم زیبایی طبیعی و روحیه شاداب­تر در خانه خود دارید.

  تهویه هوا به کمک تکنولوژی

  در بازار انواع دستگاه­های تهویه هوا از جمله کولر آبی، انواع چیلر، انواع کولرهای گازی، انواع پنکه­ها موجود است. البه هود آشپزخانه و هواکش سرویس بهداشتی و حمام را می­توان از مهمترین وسایل تهویه هوا در خانه دانست. برای استفاده از موارد ذکر شده بهتر است چک لیستی از نیاز­ها و توقعات خود تهیه کنید و با توجه به آن اقدام به خرید کنید. 

  انتخاب روش مناسب برای تهویه هوا

  هر دستگاهی با توجه به کارایی مقدار مشخصی انرژی مصرف می­کند. در این صورت با توجه به هزینه­های انرژی دستگاهی را انتخاب کنید که مصرف انرژی کمی داشته باشد.

  هر دستگاهی با توجه به ساختارش کارایی متفاوتی دارد. گرم کردن محیط، خنک کنندگی یا تنها تهویه هوای داخل خانه انتخاب خودتان را قبل از خرید انجام دهید.

  میزان بودجه­ای که برای این کار در نظر گرفته­ای چقدر است؟ یکی از عوامل تایین کننده در خریتان این مورد است. البته در بعضی موارد در صورتی که هزینه اولیه را کمی بیشتر بپردازید در هزینه­های بعدی صرفه جویی می­شود.

  برای خرید دستگاه حتما ابعاد محیط را در نظر بگیرید. دستگاه باید متناسب با ابعاد محیط باشد. در صورتی که با قدرت بیشتر بگیرید تنها باعث اطلاف انرژی می­شود و در صورتی که کمتر بگیرید کارایی لازم را ندارد.

  شرایط آب و هوایی منطقه


 • تهیه و تنظیم توسط فروشگاه باروزی
  تماس : 09133332817
  انتشار مطلب در :