قهوه با نمک را امتحان کنید

توضیحات:

 • به نام خدا

  در واقع قهوه شور به تازگی به یکی از قهوه‌های محبوب تبدیل شده است. همین مسئله باعث جلب توجه مردم شده است. آنها می‌خواهند بدانند آیا اضافه کردن نمک به قهوه خاصیت دارد؟ جالب اینجاست که به نظر می‌رسد واقعا این ترفند مزایای بسیاری دارد. در این مقاله به شما می‌گوییم چرا باید اضافه کردن این ترفند را امتحان کنید.

   ترفندهای آلتون براون

   آلتون براون (Alton Brown) نویسنده معروف کتاب‌های آشپزی و متخصص غذاست. او در سال ۲۰۰۹ در یکی از قسمت‌های برنامه تلویزیونی خود با افزودن اندکی نمک به یک فنجان قهوه تلخی آن را از بین برد. او تاکید کرد که برای تهیه هر فنجان قهوه باید دو قاشق پودر قهوه با نصف قاشق نمک ترکیب شود. آلتون این ترفند را در صفحه فیس‌بوک خود با کاربران به اشتراک گذاشت:

  «نه تنها استفاده از نمک تلخی قهوه را از بین می‌برد، بلکه مزه کهنگی آبی که در مخزن مانده است را نیز بهبود می‌بخشد. از این گذشته تحقیقات نشان داده است که نمک در مقایسه با شکر عملکرد بهتری در خنثی کردن تلخی دارد.»

  گفته‌های آلتون در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی پراکنده شد. از این گفته‌ها با عنوان «ترفندهای تهیه قهوه آلتون براون» یاد می‌شود. با وجود اینکه آلتون براون اولین کسی نبود که این ترفند را امتحان کرد، به دنبال انتشار این خبر توجه قهوه دوستان به این ترفند جلب شد.

  مثال‌های دیگری از قهوه با نمک

   سوابق متعددی از استفاده از این ترفند در فرهنگ‌های متعدد دیده می‌شود. اضافه کردن نمک به قهوه بخش جدانشدنی فرهنگ مجارستان، کشورهای اسکاندیناوی، سیبری، ترکیه و بسیاری از دیگر کشورها است. 

  در برخی از شهرهای ساحلی مصرف آب شور دریا در کنار آب تازه رودخانه متداول است. در این مناطق استفاده از آب شور برای تهیه قهوه طبیعی به نظر می‌رسد.

  داستان‌های متعددی نیز در این‌باره وجود دارد که سربازان ارتش با افزودن نمک به قهوه‌های بی‌کیفیت و تلخ طعم آن را بهتر می‌کردند. 

  مزایای مصرف قهوه با نمک 

  اضافه کردن نمک به قهوه تجربه نوشیدن آن را از راه‌های متفاوتی بهبود می‌بخشد. در ادامه با برخی از مزایای نوشیدن این ترکیب پی می‌برید. 

   کاهش تلخی 

   علم ثابت کرده که سدیم به عنوان ماده اصلی تشکیل‌دهنده نمک برای خنثی کردن تلخی مناسب است. در واقع پرزهای چشایی به جای تلخی طعم شوری را تشخیص می‌دهند. به همین دلیل شاید سدیم برای خنثی کردن تلخی برای قهوه انتخاب بهتری باشد. شکر اندکی طعم تلخی را می‌پوشاند، اما نمک تلخی را خنثی می‌کند.

  کلر تورنتون وود (Clare Thorenton-Wood)  متخصص تغذیه اطفال این موضوع را برای انجمن سلطنتی شیمی (Royal Society of Chemestry) اینگونه شرح می‌دهد:

  « طعم نمک برای پرزهای چشایی روی زبان خوشایند است. شوری طعم تلخی و ترشی را خنثی می‌کند. به همین دلیل برای خوش طعم شدن غذاها از نمک استفاده می‌شود.»

  این ترفند راه ساده‌ای برای کاهش تلخی قهوه است. 

  قهوه با نمک و بهبود کیفیت آب کهنه

  نمک کیفیت آب را افزایش می‌دهد. به گفته آلتون براون، آبی که مدت‌ها در مخزن قهوه ساز مانده مزه کهنگی می‌گیرد. و از آنجایی که کیفیت قهوه در ارتباط مستقیم با کیفیت آبی است که در تهیه آن استفاده می‌شود، دم کردن قهوه  با آب مانده از کیفیت آن می‌کاهد. با افزودن نمک، کیفیت آب را بالا می‌برید. علاوه براین این کار آب را غلیظ‌تر می‌کند. درنتیجه بافت قهوه نیز غلیظ تر می‌شود. 

  سدیم به پرزهای چشایی اجازه نمی‌دهد که طعم تلخی را احساس کنند، به همین دلیل نمک، تلخی قهوه را خنثی می‌کند.

  نمک جایگزین شکر و بهبود دهنده طعم 

   نمک طعم قهوه را بهبود می‌بخشد. مهم‌تر این که این افزودنی طعمی که در ذرات قهوه نهفته را افزایش می‌دهد. از طرفی اگر می‌خواهید مصرف شکر را کاهش دهید، اما تحمل تلخی قهوه را ندارید، نمک جایگزین بسیار خوبی برای نوشیدنی شما خواهد بود. 

  قهوه با نمک خوش طعم‌تر است. این ماده کیفیت آب را بهبود می‌بخشد و مزایای بسیاری برای سلامتی دارد.

   تاثیر قهوه با نمک بر سلامتی 

  قهوه سرشار از مواد‌مغذی مانند منیزیم و آنتی‌اکسیدان‌هاست. از این گذشته نوشیدن قهوه به درمان بیماری‌های مغذی مانند آلزایمر و زوال عقل نیز مفید است. از این گذشته مصرف این نوشیدنی سطح آدرنالین و انرژی را افزایش می‌دهد و به چربی سوزی نیز کمک می‌کند. 

  باید بدانید که زمانی که از شیرین‌کننده‌ها، شربت و خامه در قهوه استفاده می‌کنید، تا حد زیادی مزایای قهوه را از بین می‌برید. از این گذشته افزودن این مواد منجر به افزایش وزن و بروز مشکلاتی در سلامتی شما می‌شود. چرا که مصرف بیش از اندازه شکر برای سلامت شما مضرر است. نمک جایگزین خوبی برای این مواد به شمار می‌رود. با وجود این که نمک منجر به شیرین شدن نوشیدنی شما نمی‌شود، اما تلخی را خنثی و به سلامت شما کمک می‌کند. 

  محققان متوجه شده‌اند که نوشیدن بیش از اندازه قهوه، سدیم بدن را کاهش می‌دهد. جیمز دی نیکولانتونیو (James DiNicolantonio) پزشک داروساز و متخصص تغذیه در این زمینه می‌گوید:

  «حداقل میزان سدیم مورد نیاز برای بدن در سال ۱۹۷۷ تنها ۱۲۰۰ میلی‌گرم در روز بود. هیچ‌کس به مردم هشدار نداد که با نوشیدن ۴ فنجان قهوه همین میزان سدیم را از دست می‌دهیم»

  با این وجود مصرف قهوه به این شکل از کاهش سدیم بدن جلوگیری می‌کند. 

  معایب نوشیدن قهوه با نمک 

  زمانی که صحبت از سلامتی به میان می‌آید، معایب چندانی برای مصرف قهوه با نمک وجود ندارد. مزایای استفاده از این نوشیدنی درست مانند مزایای مصرف نمک است. به عنوان مثال اگر به سدیم حساسیت دارید، نباید قهوه شوربنوشید. 

  افزودن نمک میزان سیدم دریافتی بدن را افزایش می‌دهد. این امر منجر به تورم غشا درونی معده می‌شود. از سوی دیگر با‌‌وجود اینکه مصرف متعادل نمک برای سلامتی مفید است، مصرف بیش از اندازه آن منجر به بروز بیماری‌های قلبی می‌شود.

  سخن پایانی 

  شاید مصرف قهوه با نمک در نگاه اول ایده خوبی به نظر نرسد. اما اضافه کردن یک چهارم قاشق چایخوری نمک به این نوشیدنی مزایای بسیاری دارد. به یاد داشته باشید که طعم قهوه‌های باکیفیت به‌اندازه قهوه‌های بی‌کیفیت تلخ نیست. بنابراین اگر از قهوه‌ با‌کیفیت برای تهیه نوشیدنی خود استفاده می‌کنید، نیازی به اضافه کردن نمک ندارید.

  استفاده از قهوه‌ای که نیاز به اضافه کردن خامه و شکر دارد برای سلامت شما مناسب نیست. در برخی از موارد نیز قهوه‌ها بیش از اندازه اسیدی هستند و طعم خوشایندی ندارد. در این موارد اضافه کردن نمک طعم نوشیدنی را بهبود می‌بخشد.


 • تهیه و تنظیم توسط فروشگاه باروزی
  تماس : 09133332817
  انتشار مطلب در :