اپیلاتور چیست و چگونه کار می‌کند

توضیحات:

 • به نام خدا

  اپیلاتور یک دستگاه الکتریکی است که برای حذف موقت مو در سطح فولیکول استفاده می‌شود. اپی لیدی در واقع، یک دستگاه موکن برقی است که برای حذف موهای زائد پا، زیربغل، دست‌ها، ناحیه بکینی یا حتی صورت استفاده می‌شود. اپیلاتور به همان شیوه موم انداختن یا موچین کار می‌کند، یعنی کندن مو از ریشه. برخلاف این روش‌ها، دستگاه اپیلاتور از دیسک‌های چرخنده یا فنری برای گرفتن موی سطح پوست استفاده می‌کند که با حرکت چرخشی قطعات متحرک رو به جلو، موها را مستقیما از ریشه کنده و پوستی صاف را به جا می‌گذارد.

  اپیلاتور یک راه حل سریع برای کار زمان‌بر حذف مو زائد ارائه می‌دهد. دستگاه‌های اپی لیدی کارآمد در بازار وجود دارد و بسیاری از آن‌ها کاملا به صرفه و ارزان هستند. برخی بی‌سیم بوده و از باطری استفاده می‌کنند، بقیه دارای باطری قابل شارژ هستند، در حالی که تعدادی از اپیلاتورها مستقیم به برق وصل می‌شوند.

  در حالی که استفاده از این روش الکتریکی، اپیلاسیون سریع‌تری را نسبت به دیگر روش‌های معمول فراهم می‌کند، اما عموما دارای درد بیشتری است. با این حال، در دسترس بودن و استفاده راحت از اپیلاتور، به این روش برای حذف موهای زائد بدن برتری و ارجحیت می‌بخشد.

  دستگاه‌های اپیلاتور از انواع قدیمی که با باطری قلمی و فنری بود به مدل‌های جدید بی‌سیم با باطری شارژی ارتقا یافتند. در اینجا به سه نوع اصلی بر اساس قطعات و مکانیسم عملکردی دستگاه اشاره می‌کنیم.

  اپیلاتور فنری اولین دستگاهی است که عرضه شد. این نوع در سال 1986 توسعه یافت و در بازار تحت نام Epilady (اپیلیدی) عرضه شد. طراحی این مدل بسیار ساده و شامل یک فنر حلقه‌ای بود که در یک خط منحنی خم شده است. فنر در مسیری خم شده بود که یک قسمت از فنر به هم فشرده و نزدیک بود، در حالی که قسمت دیگر از هم جدا بود. به علاوه اپیلاتور فنری دارای یک مکانیسم چرخشی بود، به این معنی که چرخش خم فنر روی یک طرف و سپس طرف دیگر انجام می‌شد. با حرکت اپیلاتور روی سطح پوست موها در قسمت خم شده فنر گرفته می‌شد و سپس حرکت چرخشی موها را بیرون می‌کشید، در حالی که قسمت جدا از هم فنر محکم فشرده می‌شد و دیگر موها را بیرون می‌کشید. از آنجا که فنرها به طور مداوم خم می‌شد، مستعد خرابی بود و به همین دلیل فنرها به صورت جداگانه به عنوان قطعات یدکی فروخته می‌شد.

  امروزه اکثرا اپیلاتور نوع فنری برای حذف موهای صورت استفاده می‌شود و از آن‌ها با عنوان اپیلاتور صورت یاد می‌شود. بسیاری از آن‌ها دستی هستند و متشکل از یک فنر و دو دسته است که موهای زائد را گرفته و با پیچاندن دسته‌ها بیرون می‌کشد.

  اپیلاتور نوع دیسک چرخشی از یک عملکرد شبیه نوع فنری استفاده می‌کند، با این تفاوت که این مدل به جای فنر حلقوی از دیسک دوار فلزی استفاده می‌کند. رمینگتون اولین شرکتی بود که این نوع اپیلاتور را ابداع کرد، اگر چه با مشکل حق ثبت اختراع (Patent) به خاطر شباهت بسیاری که با Epilady نوع فنر داشت مواجه شد. با این حال، رمینگتون برنده پرونده دادخواهی حق ثبت اختراع شد و به آن‌ها و دیگر تولیدکنندگان اجازه استفاده از این طرح داده شد.

  اپیلاتور نوع دیسک چرخشی از یک عملکرد شبیه نوع فنری استفاده می‌کند، با این تفاوت که این مدل به جای فنر حلقوی از دیسک دوار فلزی استفاده می‌کند. رمینگتون اولین شرکتی بود که این نوع اپیلاتور را ابداع کرد، اگر چه با مشکل حق ثبت اختراع (Patent) به خاطر شباهت بسیاری که با Epilady نوع فنر داشت مواجه شد. با این حال، رمینگتون برنده پرونده دادخواهی حق ثبت اختراع شد و به آن‌ها و دیگر تولیدکنندگان اجازه استفاده از این طرح داده شد.

  اپیلاتور دیسک دوار دارای چند صفحه یا دیسک فلزی است که در بالای اپیلاتور نصب شده و توسط یک محفظه پلاستیکی محافظت می‌شود. این دستگاه با چرخش سریع دیسک‌های فلزی کار می‌کند که با حرکت نوک آن اثری مشابه موچین دارد. هنگامی که نوک دیسک‌ها نزدیک هم هستند، موهای متعدد را گرفته، در حالی که چرخش آن‌ها موها را از پوست همانند موم انداختن می‌کند. موهای کنده شده نیز به لطف نیروی گریز از مرکز ناشی از چرخش دیسک‌ها دور ریخته می‌شود. حرکت اپیلاتور دیسک دوار در سراسر پوست موجب کشیدن، کندن و حذف موهای زائد و ناخواسته می‌شود.

   

  اپیلاتور نوع موچین تا اندازه‌ای شبیه طراحی اپیلاتور دیسک چرخشی است و تفاوت قابل توجه آن در بهبود بخشیدن به تصور کلی دستگاه است. با دیسک‌های که بلند و دراز نیستند و صفحاتی که مناطق خاص قطع می‌شوند که این ویژگی‌ها امکان کشیدن موثرتر موها را به دستگاه می‌دهد. تمام اپیلاتورهای مدرن نوع Tweezer دارای یک سر در بالای خود هستند که شامل سر صفحات در حال حرکت است. زمانی که سری در حال چرخش است، این نوک‌ها به یکدیگر نزدیک شده و سپس با هر چرخش از هم جدا می‌شوند. این عمل باعث می‌شود تا نوک صفحات ابتدا موها را بین خود گرفته و سپس از ریشه بیرون کشیده و بعد آن‌ها را رها کند.

   

  از آنجا که موها دارای استحکام‌های متفاوتی هستند و برخی ممکن است شکننده‌تر از بقیه باشند، گاهی اوقات در مرحه کندن مو ممکن است موها به جای بیرون کشیده شدن، بشکنند. این عمل می‌تواند حالتی که اصطلاحا ته ریش نامیده می‌شود را به دنبال داشته باشد که در حالت تیغ زدن (شیو – Shaving) معمولا اتفاق می‌افتد. با این حال، برخلاف شیو کردن، اپیلاتورهای موچین، ته ریش کمی را بر جا گذاشته و از آنجایی که اکثر موها از ریشه بیرون کشیده می‌شوند، گستردگی بسیار کمی دارند. اکثر اپیلاتورهای مدرن از نوع موچین – Tweezer هستند و حتی Epilady نیز بعد از توقف تولید مدل فنری، به این مدل تغییر کرده است.


 • تهیه و تنظیم توسط فروشگاه باروزی
  تماس : 09133332817
  انتشار مطلب در :